Ege Asansör ve Yürüyen Merdiven Sanayicileri Derneği - EAYSAD

...:: EAYSAD ::..
..:: Menü ::..
Ana Sayfa
Hakkımızda
Kurullarımız
Tüzük
Üye Listemiz
Üyelik Basvuru
Faaliyetlerimiz
Yönetmelikler
Aylık Bakım
Dernekler
Haberler
Basında Eaysad
Foto Galeri
Bağlantılar
İletişim
 
..:: Duyurular ::..


Üyelerimizin Dikkatine !!
Aidat ve Bağış Hesap Bilgilerimiz Hesap adı: Ege Asansor ve Yürüyen Merdiven Sanayicileri Derneği Banka adı: İş Bankası – Ziya Gökalp bulvarı Hesap Numarası: 3433- 0265982 IBAN: TR040006400000134330265982 Açıklama:Firma/Kişi adı Aidat veya bağış

 
 
 
 
Duyurular
03 Mayıs 2019 MMO -EAYSAD müşterek Semineri - 12.06.2019 15:23:08
 
8 Aralık 2018 Üye Kahvaltı - 18.12.2018 16:43:36
 
Asansör Sempozyumu 2018 - 18.12.2018 16:38:54
 
Üyemiz Löher Asansör Ziyareti, - 18.12.2018 16:38:06
 
2018 İftar Yemeğimiz, - 18.12.2018 16:36:19
 
İnelex 2018 Fuarı Paneller - 18.12.2018 16:35:11
 
İnelex 2018 Asansör Fuarı - 18.12.2018 16:29:26
 
Tasiad Ziyareti - 18.12.2018 16:27:53
 
Asansör Haber Dergisine 2014 Asansör Fuarı için Makalemiz - 7.01.2015 12:17:40
Bilindiği üzere 95/16/AT Asansör Yönetmeliğinde belirtildiği gibi, asansörlerin tasarımından, imalatından, projesinden, bakımından, montajından, işletme ruhsatından ve piyasaya sürülmesinden sorumlu olan, bu ürüne adını, ticari markasını veya ayırt edici işaretini koyan tüm gerçek veya tüzel kişiler, bu Yönetmeliğin gereklerini yerine getirmek durumundadırlar.

Son yıllarda Türkiye de ve bölgemizde faaliyet gösteren, yasal mevzuatlara uygun çalışmayan asansör firma sayısında artış olduğu da bilinmektedir. Bu firmaların asansör tesisi ve aylık periyodik bakım hizmetleri yaparak haksız kazanç sağlamaları, Yasal mevzuatlara uygun çalışan üye firmalarımızı iş yapamaz hale getirmiş ve sektörümüze büyük zararlar vermektedirler.

Bu bağlamda, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının Piyasa Denetimi ve Gözetimi konusunda yetersiz kaldığı ve haksız rekabetin artmasına neden olduğunu düşünüyoruz. İvedilikle Bakanlığın denetim çalışmalarına hız kazandırması ve cezai yaptırımların uygulanması konusunda etkili olması gerektiğine ve sektörümüzün yaşadığı sıkıntıların giderilmesi yolunda, Bakanlık yetkililerine ve ilgili tüm kuruluşlara büyük görevler düştüğüne inanmaktayız.

Ülkemizde, Asansör ve Yürüyen Merdiven Sanayimizin tarihi neredeyse yarım asır’a dayanmış olup, teknoloji kullanımı, üretim, montaj ve servis kalitesiyle dünyada emsallerini aratmayacak seviyeye ulaşmıştır. Asansör ve Yürüyen Merdiven üretiminde, Avrupa ülkeleri dahil dünyanın birçok yerine ihracat yapan, çok değerli firma ve meslektaşlarımızın bulunması sektörümüz için ayrıca gurur kaynağıdır.

Sektörel derneklerin misyon, vizyon ve değerleri doğrultusunda sektörün gelişmesinde, pazarın büyümesinde, sorunların çözümü ve kamuoyunda etkinliğinin artırılması gibi önemli görevleri vardır.

Türkiye'de sektörel alanda bir dernek kurup, bu derneği amaçları doğrultusunda etkin bir yapıya dönüştürmek zor bir olaydır. Dernekler, sektördeki firmaların çıkarlarını koruma ve gözetme amaçlı kurulsa dahi, insanlar örgütlü çalışmanın gereğine pek inanmamaktadır. Bu nedenlerden ötürü derneklere yeterli bir katkı sağlanmıyor veya sağlayamıyorlar. Bu katkı maddi anlamda değil, bilgi birikimi ve dernek içerisinde etkin bir şekilde görev alma anlamındadır. Görev alan yöneticilerde son derece aktif olsalar bile, üyeler destek vermediği sürece derneğin program ve amaçlarını gerçekleştirebilmesi mümkün olmamaktadır.

Bu bağlamda, derneğimizin büyük özveri ile yapmış olduğu faaliyetlerden bazıları şunlardır;

- Kamu Kurumları, Belediyeler, Dernekler ve Meslek Odaları ile işbirliği çerçevesinde sorunlarımıza ortak çözümler aranmaktadır.
- İzmir Çınarlı Endüstri Meslek Lisesi Asansör bölümünü tercih edip öğrenim gören öğrencilere burs verilmesi,
- İki yılda bir düzenlenen İzmir ve İstanbul Asansör Fuarına destek ve katılımın sağlanması,
- Üyelerimize ışık tutacak tavsiye niteliğinde hazırladığımız Aylık Bakım ve Malzeme Birim Fiyat kitapçığımızın hazırlanması,
- Sektörümüzün ortak sorunlarının paylaş
 
INELEX 2014 ASANSÖR FUARI - 3.06.2014 14:34:16
INELEX 2014'de İzmir'de yoğun ilgi

Asansör ve yürüyen merdiven kurulumunda Avrupa ülkelerini geride bırakan Türkiye, INELEX 2014 “9. Asansör ve Asansör Teknolojileri Fuarı” ile sektörün Ege Zirvesine ev sahipliği yaptı. 150 firmanın katılımcı olduğu organizasyonda engelliler ve güvenlikle ilgili yenilikler dikkat çekti. Efor Fuarcılık Genel Müdürü Nuray Eyigele İşleyen Türkiye ve dünyanın dört bir yanından fuara ilgi gösteren sektör profesyonellerinin katılımcılara yeri iş fırsatları sunduğunu söyledi.

Efor Fuarcılık’ın EAYSAD (Ege Asansör ve Yürüyen Merdiven Sanayicileri Derneği), EBSO (Ege Bölgesi Sanayi Odası), İZTO ( İzmir Ticaret Odası) ve KOSGEB ( Küçük ve Orta Ölçekli Sanayi Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı) destekleriyle 23-25 Mayıs 2014 tarihlerinde 9.’su düzenlediği fuarda katılımcı 150 firma stant açtı. Konutlardan alışveriş merkezlerine, sağlık kuruluşlarından ofis binalarına kadar hayatın hemen her anında var olan asansörlere ilişkin en yeni ürün ve teknolojiler 3 gün boyunca INELEX 2014 “9. Asansör ve Asansör Teknolojileri Fuarı”nda sergilendi. Organizasyonda en fazla ilgiyi maden firmalarının kullanabilecekleri sistemlerin yanı sıra, asansör kazalarının önüne geçmeye yönelik güvenlik ve konfor tabanlı sistemler, teknoloji ile estetiği buluşturan kabin tasarımları, asansör içi görsel iletişim uygulamaları ve yeni nesil etkileşimli paneller dikkat çekti.

ZİYARETÇİLERİN GÖZÜNÜ KAMAŞTIRDI
Alanında Türkiye ve dünyanın en kapsamlı fuarları arasında önde gelen INELEX 2014 “9. Asansör ve Asansör Teknolojileri Fuarı”nda Türk Asansör Sektörü gerçekleştirdiği üretim hacmi ve hizmet kalitesiyle profesyonel ziyaretçilerin gözünü kamaştırdı. Yıllık 500 milyon doları aşan cirosu, ihracat büyüklüğü ve binlerce kişiye yarattığı istihdam olanağı ile Türkiye ekonomisinin yıldızı parlayan asansör sektörü, kelimenin tam anmalıyla bir Ege Zirvesine imza attı. İnsan, yük ve hasta asansörleri, yürüyen merdiven, hidrolik asansör ve aksamları ile hizmetlerinin tanıtıldığı standları, Asansör Aksamı Üretici ve Tedarikçileri, Asansör Taahhüt Firmalarının müteahhitleri, mimarları, mühendisleri, emlak yatırımcıları, kamu yöneticileri, yerel yöneticiler, bina yöneticileri ve akademisyenler ilgi gösterdi. Türkiye ve dünyanın dört bir yanından sektör profesyonellerinin ziyaret ettiği fuara ayrıca ülke genelinden ve özellikle Efor Fuarcılık’ın 27 farklı ülkeden oluşturduğu alım heyetleri büyük ilgi gösterdi.

FUARLA EŞ ZAMANLI KONFERANS VE SEMİNERLER
INELEX 2014 “9. Asansör ve Asansör Teknolojileri Fuarı”, son trendlerin sergilendiği, yeni sözleşmelerin yapıldığı, geleceğe dair işbirliği ticari bir organizasyonun çok daha üzerinde düzenlenen etkinlikleriyle dikkat çekti. Saatlerce süren konferans ve panellerle fuar, sektörün bilgi kaynağı, görüş alışverişi yaptığı bir platform olmaya devam etti. Zaman zaman hararetli tartışmalarında yaşandığı konferans programı kapsamında Bilim Sanayi Teknoloji Bakanlığı, Türk Standartları Enstitüsü, İzmir T
 
Chp İl Başkanı ziyareti. - 15.05.2014 14:43:09

 CHP HEYETİ 1 Ekim 2013 günü EGE ASANSÖR VE YÜRÜYEN MERDİVEN SANAYİCİLERİ DERNEĞİNİ MERKEZİNDE ZİYARET ETTİ.

CHP Heyeti Ekim 2013 de Ege Asansör ve Yürüyen Merdiven Sanayicileri Derneğini (EAYSAD) ziyaret etti. Asansör firmaları tekelleşmeden şikayetçiydiler, EAYSAD Yönetim Kurulu Başkanı Emin Tunç sektörde yerel firmaların sıkıntılı olduğunu dile getirerek “Yurt dışından gelen birkaç firma sektörde tekelleşmeye doğru gidiyor. Bizim çalışanlarımızı transfere ederek bizleri zor durumda bırakıyorlar. Birde yönetmelik ve belediyelerdeki uygulamalarda çelişkiler olduğu için sıkıntılar yaşıyoruz. Sayın il başkanımızın bu konuda yardımcı olacağına eminiz” derken, Ali Engin’de amaçlarının çözüm üretmek olduğunu belirterek konuyla ilgileneceğinin sözünü verdi. 

 
İNELEX DUYURU - 13.05.2014 12:43:44

 ASANSÖR SANAYİCİLERİ İZMİR'DE BULUŞUYOR...
Efor Fuarcılık tarafından yedi yıldır gerçekleştirilen İNELEX 2014 Asansör ve Asansör Teknolojileri Fuarı 23-25 Mayıs 2014 tarihleri arası Uluslararası İzmir Fuar Alanında düzenlenecektir. 

INELEX 2014; ülkemizde üretim yapan ve ihracatını geliştirmeyi hedefleyen firmaların, yurtdışından gelen ziyaretçilere yerli imalatımızın geldiği noktayı gösterebilecekleri ve ciddi ihracat bağlantıları kurabilecekleri bir platform olacak.


134 firmanın katılımıyla 2012 yılında düzenlenen fuarı, Almanya, Azerbaycan, Bulgaristan, Bosna Hersek, Fas, Gürcistan, Hollanda, Irak, İran, İtalya, İsviçre, İsrail, Mokedonya, Moldovya, Mısır, Kore, Libya, Lübnan, Suudi Arabistan, Suriye, Sirbistan, Türkmenistan, Özbekistan, Filipinler, Rusya, Ukrayna, Ürdün, Yunanistan'dan gelen yabancı ve yerli profesyonel ziyaretçi gezmiştir.

9. ASANSÖR ve ASANSÖR TEKNOLOJİLERİ FUARI

TARİH : 23 - 25 Mayıs 2014
YER :ULUSLARARASI İZMİR FUAR ALANI
1/A, 2 ve 3 NO’LU SERGİ SALONLARI 
ZİYARET SAATLERİ: 11:00 – 19:00

 
Eaysad Olağan Genel Kurul Toplantı Duyurusu - 29.01.2014 11:22:41

EGE ASANSÖR ve YÜRÜYEN MERDİVEN SANAYİCİLERİ DERNEĞİ

YÖNETİM KURULU BAŞKANLIĞINDAN

DUYURU

Derneğimizin 2012 – 2013 Dönemi Olağan Genel Kurulu, 27 Şubat 2014 Perşembe günü saat: 16.00 da aşağıda ki gündemi görüşmek üzere dernek merkezinin bulunduğu, 1420 sok. No:38 K.1 Kahramanlar-İzmir adresinde toplanacaktır.

Çoğunluğun sağlanamaması durumunda bir hafta sonra 06 Mart 2014 günü aynı saat ve adreste toplanacaktır.Genel Kurul üyelerimize önemle duyurulur.

GENEL KURUL GÜNDEM

1. Açılış,

2. Saygı duruşu,

3. Divan heyetinin seçilmesi ve toplantı tutanaklarını imzalamaya yetkili kılınması,

4. Gündem ilanı ve varsa değişiklik önerilerinin görüşülmesi,

5. Yönetim Kurulu faaliyet raporu, denetleme kurulu raporu, bilanço ve gelir gider hesapların okunması ve müzakeresi,

6. Yönetim ve Denetim Kurullarının ayrı ayrı ibrası,

7. Tüzüğün 4. maddesi gereği Aday üyelerin, asil üyeliğe girişleri için oylama yapılması,

8. 2014 – 2015 Üyelik Giriş Aidatının ve Aylık Aidatının tespit edilmesi,

9. Tüzüğümüzün madde 5 (f) bendi gereği borçlu üyelerle ilgili Madde 14 (l) bendine istinaden işlem yapılması.

10. Yeni Yönetim Kurulu asil ve yedek üyelerinin seçimi,

11. Yeni Denetim Kurulu asil ve yedek üyelerinin seçimi,

12. Yeni Disiplin Kurulu asil ve yedek üyelerinin seçimi,

13. Mesleki ve güncel konular,

14. Kapanış.

 
ASTEK Tebliği yayınlandı. - 12.11.2013 12:02:12
ASANSÖR TEKNİK KOMİTESİNİN OLUŞUMU, GÖREVLERİ VE ÇALIŞMA USUL VE ESASLARINA DAİR TEBLİĞ (SGM: 2013/17)Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından 05 Kasım 2013 tarihli 28812 sayılı Resmi Gazete' de yayınlanmıştır.

Bilgi edinmenizi rica ederiz.

İlgili Tebliğe üzerini tıklayarak ulaşabilirsiniz ;

-Asansör Teknik Komitesinin Oluşumu, Görevleri ve Çalışma Usul ve Esaslarına Dair Tebliğ( SGM:2013/17)
 
Teşekkür Ederiz. - 5.06.2012 14:51:44
 
Sektör Duayenlerimizden ve Onursal Üyemiz Sn. Coşkun İpek Vefat Etmiştir. - 5.06.2012 14:23:26

 H.Coşkun İPEK’ in Ardından,,,

 ACE Asansör firmasının kurucusu olan H.Coşkun İpek, 27.05.1940 İzmir doğumludur. Orta ve Lise öğrenimini Mithatpaşa Endüstri Meslek Lisesinde tamamladıktan sonra İstanbul Yıldız Teknik Üniversitesinden Elektrik Mühendisi olarak mezun olmuştur. Meslek hayatına ilk kez İzgi Asansörlerinde Elek. Mühendisi olarak işe başlayan Coşkun İpek, masa başına oturmak yerine ideallerini gerçekleştirmek, işin içinde var olmak ve kendi firmasını kurmak üzere 1967 de İzgi den ayrılmış olup, bu çıkış noktasıyla, 1968 yılında, ACE olarak üretim ve montaj faaliyetlerine başlamıştır. Oğullarını da küçük yaşlarından itibaren mesleğin içerisinde tutup, aynı idealleri aşılayarak, öğrenim ve askerlik hizmetleri sonrasında, ACE yi aynı çatı altında onlarla paylaşmış ve bayrağı daha yükseklere taşımaları için onlara devretmiştir.

Asansör Sektör duayenlerimizden Sn. Coşkun İpek, Şubat 1996 yılında başladığı Eaysad Başkanlığını da 2000 yılının sonuna kadar başarı ve özveriyle yerine getirmiştir. Bu görevi boyunca, öncelikle üyelerin menfaatleri ve derneğimizin geleceği konusunda çok titiz çalışmalar yürütmüş ve çalışma arkadaşları ile birlikte üyelik aidatlarını değerlendirerek, dernek binamızın alınmasını sağlamıştır. Ayrıca, merhum Coşkun İpek, sektörümüzün gelişimine ve kazanımlarının arttırılmasına yönelik hayati öneme sahip kararlara imza atarak, yapılan çalışmaların daima ya planlayıcısı yada doğrudan içinde yer almıştır.

Dört Nisan günü Alsancak Camisinde toplanan kalabalık, ailesinin yanı sıra, hem cemiyet hayatından hem iş dünyasından, hem de siyaset arenasından insanlarla doluydu. Bu kalabalık Coşkun İpek’ in yaşamı boyunca üretmek ve çözüm bulmak için çabaladığının göstergesiydi aynı zamanda. Sevgili Coşkun İpek’ in nezaketini, paylaşımcılığını, uzlaşmacılığını,vatanseverliğini, sahip olduğu diğer insani değerlerini çok özleyeceğiz. Sektöre katkısı inkâr edilemeyecek kadar büyük ve değerli olan Sn. Coşkun İpek’i bir kez daha rahmet ve şükranla anıyor, kederli ailesine ve sevenlerine başsağlığı ve sabır diliyoruz.

 


 
Asansörün Tarihçesi - 6.03.2012 15:25:39
Bu gün dünyamızda harika bir dikey taşıma aracı olarak kullandığımız ve insanlığın hizmetine sunulan asansör ilk olarak Avrupadan bütün dünyaya yayıldığını günümüze kadar gelen elimizdeki belgelerden öğreniyoruz.

Çok eski çağlardan orta çağa 13 yüzyılın başlarına kadar kaldırma araçlarının arkasındaki güç İnsan ve Hayvan gücüydü Eski Roma İmparotorluğu saraylarında katlar arasında inip çıkan dolapların bulunduğu yazıtlardan öğreniyoruz. Romalı Mimar VİTARÜS .M.S. 26 yılında yazmış olduğu eserde Romada M.Ö. 236 yıl önce dahi yük kaldırmak ve indirmek için bir takım araçlarından söz etmiştir. Daha sonra bu dolapların ilkel bir asansör olduğuna o zamanki bilim adamları karar vermişlerdir.

Orta çağ dönemlerinde buna benzer dolapların (asansör) manastırların duvarlarında dışarıdan faliyet gösteren asansörlerin olduğu bilinmektedir bu tür asansörlerin daha çok savunma ve korunma amaçla yapıldığı düşmanların gece baskınları yaparak içeriye girmesinin önlenmesi için yapıldığı düşünülmektedir.

17. Yüz yılın başlarında VELAYER adındaki bir fransız mimar bu ilkel aleti biraz daha geliştirerek karşı ağırlık ile daha iyi dengede çalışmasını sağladı ve bu alet elle çevrilerek hareket ettiriliyordu bunun adına ise uçan sandelye adını vermiştir. 15 yıl sonra Amarikalı mimar HENRY WATERMAN daha büyük bir dolap yaptı ve iki katlı bir binada kullandı bu aleti basınçlı hava ile çalıştırarak. İnsan gücüne ihtiyaç kalmadığını gösterdi.

1867 yılında EDOUX adında Fransız mühendis uluslar arası Paris sergisi munasebetiyle yeni bir kaldırma makinesi yaptı ve adını ASANSÖR (Asseneeur) koydu bu makine ziyarete gelen misafirleri en yüksek noktaya kadar çıkartıp indiriyordu.1878 yılında yine Paris sergisinde EDOUX Asansör ile 62.5 metreye yüksekliğe çıkarmayı başardı.1880 yılında bu kez Alman fizikçı ERNER VAN SİEMENS yeni bir buluş ortaya çıkardı. MANNHEİM sergisinde Elektrikten faydalandı. 1889 yılında Pariste açılan bir sergide ünlü fransız Mühendis EİFFEL adını ölümsüzleştirdiği birde asansör kurdu ve insanlar zahmetsiz bu kuleye çıkararak Parisi seyretdirdi..

Çok değil tam 3 yıl sonra Ülkemizde İstanbul'da tarihin saklı olduğu bir kent Altın Boynuz'un büyüleyici güzelliğine bakan otelde (Pera palas), Orient Expres yolcularını ağırlamak için 1892 yılında Fransız Mimar Alxander Valley tarafından inşa edilmiştir.

Beyoğlu'nda ilk elektrik kullanan bina olmakla birlikte, Türkiye'nin en eski elektrikli asansörüde Pera Palas otelinde bulunmaktadır. (1892) Otelin en güzel köşelerinden birini oluşturan asırlık asansör adeta Pera Palas'la bütünleşmiş, yenilerine taş çıkarırcasına günümüze kadar güzelliğini ve ihtişamını koruyarak gelmiştir. 5 kişi (400)kg bir ağırlık taşıyabilen asansörün haftada bir bakımı ve yılda birkezde muayenesi yapılmaktadır. Bir Liftboy'un idare ettiği asansörde şimdiye kadar önemli bir kazanın meydana gelmemesi yüzyıllık asansörün gurur kaynağı olmuştur.

Tam 15 yıl sonra Ülkemizin ve Ege bölgemizin incisi olan İZMİR’de 1907 yılında
 
ASANSÖR DENETİMLERİ BAŞLIYOR. - 5.10.2010
MANİSA'DA ASANSÖR DENETİMLERİ BAŞLIYOR

"Manisa belediye sınırları içindeki binaların asansörlerinin yıllık kontrolleri hakkında işbirliği protokolü" 28.09.2010 tarihinde Manisa Belediyesi Encümen Toplantı Salonunda Manisa Belediyesi, MMO Manisa İl Temsilciliği ve EMO Manisa İl Temsilciliği arasında imzalandı İmza törenine Manisa Belediye Başkanı Cengiz Ergün, MMO Manisa İl Temsilcisi Hakkı Bayraktar ve Odamız Manisa İl Temsilcisi Cemal Akpınar katıldı.
 
Eaysad Avukatı Sn.Serap Demir'in İdari Para Cezaları Hakkında Yazısı - 29.12.2011
ASANSÖR FİRMALARININ DENETİMİ VE UYGULAMADAKİ İDARİ PARA CEZALARI
Asansör firmaları ürettikleri her yeni asansöre CE işaretini iliştirmek ve uygunluk beyanı vermek zorundadır.Yapılan işlemin uygunluğu ,yapılacak piyasa gözetimi ile gerçekleşecektir. 4703 sayılı Kanun ile belirlenen ürünlerin piyasaya arz koşulları “ilgili teknik düzenlemeye uygunluk” ve “güvenli olmak” şeklinde özetlenebilir.
Diğer bir ifadeyle piyasada yer alacak tüm ürünler, Kanun metninde “yetkili kuruluşlar” olarak tanımlanan ilgili kamu kuruluşlarınca hazırlanan düzenlemelere uygun olmak ve güvenli olmak durumundadır. Bu husus, ilk defa 4703 sayılı Kanun ile birlikte tek bir çatı altında ve ortak prensipler çerçevesinde tüm ürünler için düzenlenmektedir.
4703 sayılı Kanun ile hukuki altyapısı kurulan ve ilgili kamu kuruluşlarınca uyumlaştırılarak yürürlüğe girecek olan AB teknik düzenlemelerinin büyük bölümünde uygunluk değerlendirme kuruluşu veya onaylanmış kuruluşa başvurma zorunluluğu getirilmektedir. Bu zorunluluk, ilgili kamu kuruluşları tarafından uyum çalışmaları tamamlandıkça ülkemiz üreticileri için de geçerli hale gelecektir. AB’nin bu yapılanması ile hedeflenen, piyasaya arz edilecek ürünlerin teknik düzenlemelere uygun olup olmadığının öncelikle bağımsız ve tarafsız olan bu kuruluşlarca denetlenmesini sağlamak ve piyasaya güvensiz ürün sunulması ihtimalini mümkün olduğunca en aza indirmektir. Bu Kanunun en önemli amacı, yerli ve ithal ürünler itibarıyla piyasaya arz edilen yeni, eski ve kullanılmış tüm ürünlerin güvenli olmasını sağlamak olduğu için, ilgili bir teknik düzenlemesi bulunmayan ürünlerin güvenliğini sağlamak konusunda dikkate alınacak hususlara da Kanunda yer verilmiştir.
4703 sayılı Kanun devletin yükümlülüklerini şu şekilde belirlemektedir;
1-Öncelikle ürün ile ilgili kamu kuruluşu, söz konusu sektörde üretim yapan üreticilerin, ürünün tüketiciler ve risk altındaki diğer varlıklar açısından azami güvenlik sağlayacak şekilde üretilmesi için uymaları gereken kuralları belirlemektedir.
2-Devletin ikinci yükümlülüğü, halihazırda uygulanmakta olan sistemde ya çok zayıf bir şekilde uygulanan, ya da hiç uygulanmayan ürünün piyasaya arzı öncesi denetiminin, üçüncü taraf uygunluk değerlendirmesi yöntemiyle ihdas edilmesi ve etkinliğinin artırılmasıdır. Aslında, getirilen yeni sistemin kilit noktası da budur. 4703 sayılı Kanunun olanaklı kıldığı sistem ile devlet, ürünün piyasaya arz edilmeden önce etkin bir şekilde denetimini üçüncü taraf değerlendirme kuruluşu olarak nitelendirilen uygunluk değerlendirme kuruluşları/onaylanmış kuruluşlar aracılığı ile yapabilecektir.
3-Nihayet devletin son yükümlülüğü, ürün piyasaya arz edildikten sonra yapacağı gözetim ve denetim faaliyetleridir. 4703 sayılı Kanunun mümkün kıldığı piyasaya arz öncesi denetim yetkisinin üreticiden ve tüketiciden bağımsız üçüncü taraf denetiminin getireceği rahatlama, ilgili kamu kuruluşlarının piyasaya arz sonrası gözetim ve denetim
 
Dünyanın en hızlı asansörü 60 km/s hızında - 3.05.2007
Tayvan’nın Taypey kentindeki 106 katlı bir gökdelenin asansörü dünyanın en hızlısı seçildi. Asansör, 106’ıncı kata 30 saniyede çıkıyor. Guinness Rekorlar Kitabı, asansörün hızını saniyede 17 metre olarak tescilledi. Dünyanın en yüksek gökdeleni olan TFC 101 Tower’daki asansörde, 508 metreye aniden çıkan yolcuların kulaklarının basınçtan rahatsız olmaması için özel bir basınç kotrol sistemi bulunuyor. TFC 101 Tower’da 34’ü çiftli, 61 adet asasör bulunuyor. Gökdelende ayrıca 50 yürüyen merdiven hattı bulunuyor. TFC 101 Tower 31 Aralık 2004 yılında resmi olarak açılacak.

AŞAĞIYA İNİŞ 1 DAKİKA SÜRÜYOR
Dünyanın en hızlı asansörünün 17m/s’lik hızı saatte 60 km’ye denk düşüyor. Dünyanın en hızlı asansörünün yolcu kapasitesi 24 kişi, yük kapasitesi ise bin 600 kg. Rekor denemesi tam kapasite olan 24 kişi ile gerçekleştirildi ve asansörün bu yükten etkilenmediği görüldü. Yukarı çıkıştaki bu hızına karşın asansörün aşağıya inişi 1 dakika sürüyor.

KULAKLAR BASINÇTAN ETKİLENMİYOR
Dünyanın en hızlı asansöründeki basınç kontrol sistemi, kabin içindeki atmosfer basıncını dışı ile hava alışverişi yaptırarak dengeliyor. Asansörde sallanmayı ve titreşimi önleyen bir denge sistemi bulunuyor. Asansörün etrafındaki izolasyon, yolculuk esnasında ortaya çıkan gürültüyü emiyor. Dünyanın ilk en hızlı asansörü Guinness Rekorlar Kitabı’nın 1955 yılı sayısında açıklanmıştı. Dünyanın en hızlısı olarak tescillenen ilk asansör, dakikada 426 metre ya da saatte 25.6 km hıza sahipti. Dünyanın en yüksek gökdeleni ünvanını kazanan Taypey’deki TFC 101 Tower gökdeleni, bu ünvanın önceki sahibi Malezya’nın Kuala Lumpur kentindeki Petronas Towers’tan 50 metre daha yüksek.
(NTVMSNBC)
 
..:: Güncel ::..
-
EAYSAD ÜYE FİRMALARIMIZ

LÖHER ASANSÖR
ARSER ASANSÖR
ARLİFT ASANSÖR
ÖZCAN ASANSÖR
NORM ASANSÖR
ATLAS ASANSÖR
DASDELTA ASANSÖR
VTG ASANSÖR
ASTOR ASANSÖR
BASANİ ASANSÖR
AYC ASANSÖR
ELGES ASANSÖR
ACE ASANSÖR
EKOL ASANSÖR
OMAS ASANSÖR
ÖZŞAN ASANSÖR
ABAŞ ASANSÖR
ATS ASANSÖR
BTS ASANSÖR
ADA ASANSÖR
UNITE ASANSÖR
PAMUKKALE ASANSÖR
RST ELEKTRONİK ASANSÖR
AGSAN ASANSÖR
VERTİME ASANSÖR
NECDET BÜGER ASANSÖR
ELKO ASANSÖR
ARBATE ASANSÖR
SAVAŞÇI ASANSÖR
SÜMERLİF ASANSÖR
AYSPEK ASANSÖR
KONTİS ASANSÖR
ASSÖR ASANSÖR
FERKA ASANSÖR
AÇILIM ASANSÖR
AGORA ASANSÖR
AYM ASANSÖR
ÇÖZÜM ASANSÖR
E-ASANSÖR
EFE ASANSÖR
EGESER ASANSÖR
HAUSMAN ASANSÖR
LOKKS ASANSÖR
NAZAR ASANSÖR
ERGÜL ASANSÖR
RAY MARKET
SİNAN ÇELEBİ ASANSÖR
SUNLİFT ASANSÖR
TEKNOLİFT ASANSÖR
TEZCAN ASANSÖR
TÜMER ASANSÖR
YALÇIN ASANSÖR
ÖNCÜ ARAYAN ASANSÖR
SEM KAPI ASANSÖR
İZGİ ASANSÖRLERİ
YALILİFT ASANSÖR
EGE PROLİFT ASANSÖR
HİCAS ASANSÖR
AYLİFT ASANSÖR
HMO ASANSÖR
YURTSAN ASANSÖR
SNK İNŞAAT ASANSÖR
SİSTEM MÜHENDİSLİK
ORTİM ASANSÖR
MAVİKENT ASANSÖR
ARSLAN ASANSÖR
ANADOLU ELEVATÖR
ABT ASANSÖR
METİZ ASANSÖR
TEZAY ASANSÖR
TEKİNAS ASANSÖR
EGE BIDIK ASANSÖR
EGECAN ASANSÖR
LCT ASANSÖR

ONURSAL ÜYELERİMİZ

ALTAN OR
YÜKSEL GÜL

SEYDİ AKTAŞ
HALİL TOKOĞLU
BEKİR SELVAN
-
 
..:: Arama ::..
 
 
 
 
 
 
 
  
 
Sitemizi en iyi 1024*768 çözünürlükte görüntüleyebilirsiniz. Eaysad ©
Kodlama, © Demka Bilişim