...:: EAYSAD ::..
..:: Menü ::..
Ana Sayfa
Hakkımızda
Kurullarımız
Eaysad Tüzük
Üye Listemiz
Yeni Üyelik Basvurusu
Etkinliklerimiz
Yönetmelikler
Aylık Bakım
Dernekler
Haberler
Basında Eaysad
Foto Galeri
Bağlantılar
İletişim
 
..:: Arama ::..
 
..:: Kısayollar ::..
 
 
 
 
Duyurular
Chp İl Başkanı ziyareti. - 15.05.2014 14:43:09

 CHP HEYETİ 1 Ekim 2013 günü EGE ASANSÖR VE YÜRÜYEN MERDİVEN SANAYİCİLERİ DERNEĞİNİ MERKEZİNDE ZİYARET ETTİ.

CHP Heyeti Ekim 2013 de Ege Asansör ve Yürüyen Merdiven Sanayicileri Derneğini (EAYSAD) ziyaret etti. Asansör firmaları tekelleşmeden şikayetçiydiler, EAYSAD Yönetim Kurulu Başkanı Emin Tunç sektörde yerel firmaların sıkıntılı olduğunu dile getirerek “Yurt dışından gelen birkaç firma sektörde tekelleşmeye doğru gidiyor. Bizim çalışanlarımızı transfere ederek bizleri zor durumda bırakıyorlar. Birde yönetmelik ve belediyelerdeki uygulamalarda çelişkiler olduğu için sıkıntılar yaşıyoruz. Sayın il başkanımızın bu konuda yardımcı olacağına eminiz” derken, Ali Engin’de amaçlarının çözüm üretmek olduğunu belirterek konuyla ilgileneceğinin sözünü verdi. 

 
Eaysad-Ç.E.M.L. Veli Bilgilendirme Toplantısı - 13.05.2014 16:04:37

Ege Asansör ve Yürüyen Merdiven Sanayicileri Derneği, asansör sektörünün geleceğini oluşturacak teknik elemanları sektöre kazandırmak amacıyla, 2014-2015 Eğitim ve Öğretim Dönemi Veli Bilgilendirme toplantısı düzenledi.

Derneğimizin İzmir Çınarlı Endüstri Meslek Lisesi’nde, 06 Mayıs 2014 tarihinde öğrenci ve velilere yönelik mesleki tanıtım toplantısı yapıldı.Velilerimiz için hazırlanan tanıtım broşürü aşağıdadır.

2014-2015 EĞİTİM VE ÖĞRETİM DÖNEMİ VELİ BİLGİLENDİRME

Amacımız, mesleğimizin geleceğini oluşturacak teknik elemanları sektörümüze ve mesleğimize kazandırmaktır.

İŞİN ÖZELLİĞİ: Asansör mesleği, modası geçince bitecek, 5-10 sene ömrü olan sezonluk değil, sürekli kendini değiştiren, geliştiren, dinamikliğe ihtiyaç duyan, bulunduğu şehrin büyüklüğüne göre; iş bulma imkânı oldukça çok olan bir meslektir. Meslek elemanları; - Asansör malzemeleri imal eden işletmelerde, - Asansör montaj, bakım ve onarım servislerinde, - Ayrıca kendi işini kurmak suretiyle çalışabilirler.

KİŞİSEL GELİŞİM:  Öğrenci; Bir proje veya iş sürecinde hem sahada hem de büro ortamında çalışma imkânına sahiptir. Halk sağlığı ve insanların güvenliği gibi somut problemleri çözebilme yetisini kullanır. Takım çalışması, planlama, tasarım ve uygulama konularında ileri seviyede beceri kazandıracak bir dal olan asansör bölümü, gelecek için güzel bir seçim olacaktır. Alet ve makinelerle uğraşmaktan hoşlanan, makine parçaları arasındaki ilişkileri görebilen, gözünü ve ellerin eşgüdümle kullanabilen, dikkatli, tedbirli ve sorumluluk sahibi gençlerimize, ülke ekonomisine büyük katkılar sağlayan sektörümüzde büyük ihtiyaç vardır.

BURS VE STAJ İMKÂNI: Derneğimiz, asansör bölümünü seçen öğrencilerimize okuldaki öğle yemeklerini ve yol parasını karşılayacak miktarda burs verecektir. Öğrencilerimiz alacakları burs ile aile bütçesini zorlamadan öğrenimlerini tamamlayacaklardır. Bunun yanında, bölümü seçen öğrencilerimiz, Derneğimiz aracılığıyla stajyerliklerini güvenle yapabilecek ve mesleğe iyi bir yerden giriş yapabileceklerdir.

İŞ İMKÂNI: Öğrencilerimiz, gerek aldıkları eğitim, gerekse yapmış oldukları projelerle, mezun olduklarında mesleğin her alanında çalışabilme imkânına sahip olup, ekonomik anlamda yüksek bir ücretle iş hayatına başlayarak kendine güvenen, makul çalışma saatleri ile kaliteli, güvenli kurumsallaşmış firmalarımızda istihdam sağlayabileceklerdir. Şu an sektörümüzde büyük bir eleman açığı bulunmaktadır. Okuld

 
İNELEX DUYURU - 13.05.2014 12:43:44

 ASANSÖR SANAYİCİLERİ İZMİR'DE BULUŞUYOR...
Efor Fuarcılık tarafından yedi yıldır gerçekleştirilen İNELEX 2014 Asansör ve Asansör Teknolojileri Fuarı 23-25 Mayıs 2014 tarihleri arası Uluslararası İzmir Fuar Alanında düzenlenecektir. 

INELEX 2014; ülkemizde üretim yapan ve ihracatını geliştirmeyi hedefleyen firmaların, yurtdışından gelen ziyaretçilere yerli imalatımızın geldiği noktayı gösterebilecekleri ve ciddi ihracat bağlantıları kurabilecekleri bir platform olacak.


134 firmanın katılımıyla 2012 yılında düzenlenen fuarı, Almanya, Azerbaycan, Bulgaristan, Bosna Hersek, Fas, Gürcistan, Hollanda, Irak, İran, İtalya, İsviçre, İsrail, Mokedonya, Moldovya, Mısır, Kore, Libya, Lübnan, Suudi Arabistan, Suriye, Sirbistan, Türkmenistan, Özbekistan, Filipinler, Rusya, Ukrayna, Ürdün, Yunanistan'dan gelen yabancı ve yerli profesyonel ziyaretçi gezmiştir.

9. ASANSÖR ve ASANSÖR TEKNOLOJİLERİ FUARI

TARİH : 23 - 25 Mayıs 2014
YER :ULUSLARARASI İZMİR FUAR ALANI
1/A, 2 ve 3 NO’LU SERGİ SALONLARI 
ZİYARET SAATLERİ: 11:00 – 19:00

 
Eaysad Olağan Genel Kurul Toplantı Duyurusu - 29.01.2014 11:22:41

EGE ASANSÖR ve YÜRÜYEN MERDİVEN SANAYİCİLERİ DERNEĞİ

YÖNETİM KURULU BAŞKANLIĞINDAN

DUYURU

Derneğimizin 2012 – 2013 Dönemi Olağan Genel Kurulu, 27 Şubat 2014 Perşembe günü saat: 16.00 da aşağıda ki gündemi görüşmek üzere dernek merkezinin bulunduğu, 1420 sok. No:38 K.1 Kahramanlar-İzmir adresinde toplanacaktır.

Çoğunluğun sağlanamaması durumunda bir hafta sonra 06 Mart 2014 günü aynı saat ve adreste toplanacaktır.Genel Kurul üyelerimize önemle duyurulur.

GENEL KURUL GÜNDEM

1. Açılış,

2. Saygı duruşu,

3. Divan heyetinin seçilmesi ve toplantı tutanaklarını imzalamaya yetkili kılınması,

4. Gündem ilanı ve varsa değişiklik önerilerinin görüşülmesi,

5. Yönetim Kurulu faaliyet raporu, denetleme kurulu raporu, bilanço ve gelir gider hesapların okunması ve müzakeresi,

6. Yönetim ve Denetim Kurullarının ayrı ayrı ibrası,

7. Tüzüğün 4. maddesi gereği Aday üyelerin, asil üyeliğe girişleri için oylama yapılması,

8. 2014 – 2015 Üyelik Giriş Aidatının ve Aylık Aidatının tespit edilmesi,

9. Tüzüğümüzün madde 5 (f) bendi gereği borçlu üyelerle ilgili Madde 14 (l) bendine istinaden işlem yapılması.

10. Yeni Yönetim Kurulu asil ve yedek üyelerinin seçimi,

11. Yeni Denetim Kurulu asil ve yedek üyelerinin seçimi,

12. Yeni Disiplin Kurulu asil ve yedek üyelerinin seçimi,

13. Mesleki ve güncel konular,

14. Kapanış.

 
ASTEK Tebliği yayınlandı. - 12.11.2013 12:02:12
ASANSÖR TEKNİK KOMİTESİNİN OLUŞUMU, GÖREVLERİ VE ÇALIŞMA USUL VE ESASLARINA DAİR TEBLİĞ (SGM: 2013/17)Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından 05 Kasım 2013 tarihli 28812 sayılı Resmi Gazete' de yayınlanmıştır.

Bilgi edinmenizi rica ederiz.

İlgili Tebliğe üzerini tıklayarak ulaşabilirsiniz ;

-Asansör Teknik Komitesinin Oluşumu, Görevleri ve Çalışma Usul ve Esaslarına Dair Tebliğ( SGM:2013/17)
 
Teşekkür Ederiz. - 5.06.2012 14:51:44
 
Sektör Duayenlerimizden ve Onursal Üyemiz Sn. Coşkun İpek Vefat Etmiştir. - 5.06.2012 14:23:26

 H.Coşkun İPEK’ in Ardından,,,

 ACE Asansör firmasının kurucusu olan H.Coşkun İpek, 27.05.1940 İzmir doğumludur. Orta ve Lise öğrenimini Mithatpaşa Endüstri Meslek Lisesinde tamamladıktan sonra İstanbul Yıldız Teknik Üniversitesinden Elektrik Mühendisi olarak mezun olmuştur. Meslek hayatına ilk kez İzgi Asansörlerinde Elek. Mühendisi olarak işe başlayan Coşkun İpek, masa başına oturmak yerine ideallerini gerçekleştirmek, işin içinde var olmak ve kendi firmasını kurmak üzere 1967 de İzgi den ayrılmış olup, bu çıkış noktasıyla, 1968 yılında, ACE olarak üretim ve montaj faaliyetlerine başlamıştır. Oğullarını da küçük yaşlarından itibaren mesleğin içerisinde tutup, aynı idealleri aşılayarak, öğrenim ve askerlik hizmetleri sonrasında, ACE yi aynı çatı altında onlarla paylaşmış ve bayrağı daha yükseklere taşımaları için onlara devretmiştir.

Asansör Sektör duayenlerimizden Sn. Coşkun İpek, Şubat 1996 yılında başladığı Eaysad Başkanlığını da 2000 yılının sonuna kadar başarı ve özveriyle yerine getirmiştir. Bu görevi boyunca, öncelikle üyelerin menfaatleri ve derneğimizin geleceği konusunda çok titiz çalışmalar yürütmüş ve çalışma arkadaşları ile birlikte üyelik aidatlarını değerlendirerek, dernek binamızın alınmasını sağlamıştır. Ayrıca, merhum Coşkun İpek, sektörümüzün gelişimine ve kazanımlarının arttırılmasına yönelik hayati öneme sahip kararlara imza atarak, yapılan çalışmaların daima ya planlayıcısı yada doğrudan içinde yer almıştır.

Dört Nisan günü Alsancak Camisinde toplanan kalabalık, ailesinin yanı sıra, hem cemiyet hayatından hem iş dünyasından, hem de siyaset arenasından insanlarla doluydu. Bu kalabalık Coşkun İpek’ in yaşamı boyunca üretmek ve çözüm bulmak için çabaladığının göstergesiydi aynı zamanda. Sevgili Coşkun İpek’ in nezaketini, paylaşımcılığını, uzlaşmacılığını,vatanseverliğini, sahip olduğu diğer insani değerlerini çok özleyeceğiz. Sektöre katkısı inkâr edilemeyecek kadar büyük ve değerli olan Sn. Coşkun İpek’i bir kez daha rahmet ve şükranla anıyor, kederli ailesine ve sevenlerine başsağlığı ve sabır diliyoruz.

 


 
Asansörün Tarihçesi - 6.03.2012 15:25:39
Bu gün dünyamızda harika bir dikey taşıma aracı olarak kullandığımız ve insanlığın hizmetine sunulan asansör ilk olarak Avrupadan bütün dünyaya yayıldığını günümüze kadar gelen elimizdeki belgelerden öğreniyoruz.

Çok eski çağlardan orta çağa 13 yüzyılın başlarına kadar kaldırma araçlarının arkasındaki güç İnsan ve Hayvan gücüydü Eski Roma İmparotorluğu saraylarında katlar arasında inip çıkan dolapların bulunduğu yazıtlardan öğreniyoruz. Romalı Mimar VİTARÜS .M.S. 26 yılında yazmış olduğu eserde Romada M.Ö. 236 yıl önce dahi yük kaldırmak ve indirmek için bir takım araçlarından söz etmiştir. Daha sonra bu dolapların ilkel bir asansör olduğuna o zamanki bilim adamları karar vermişlerdir.

Orta çağ dönemlerinde buna benzer dolapların (asansör) manastırların duvarlarında dışarıdan faliyet gösteren asansörlerin olduğu bilinmektedir bu tür asansörlerin daha çok savunma ve korunma amaçla yapıldığı düşmanların gece baskınları yaparak içeriye girmesinin önlenmesi için yapıldığı düşünülmektedir.

17. Yüz yılın başlarında VELAYER adındaki bir fransız mimar bu ilkel aleti biraz daha geliştirerek karşı ağırlık ile daha iyi dengede çalışmasını sağladı ve bu alet elle çevrilerek hareket ettiriliyordu bunun adına ise uçan sandelye adını vermiştir. 15 yıl sonra Amarikalı mimar HENRY WATERMAN daha büyük bir dolap yaptı ve iki katlı bir binada kullandı bu aleti basınçlı hava ile çalıştırarak. İnsan gücüne ihtiyaç kalmadığını gösterdi.

1867 yılında EDOUX adında Fransız mühendis uluslar arası Paris sergisi munasebetiyle yeni bir kaldırma makinesi yaptı ve adını ASANSÖR (Asseneeur) koydu bu makine ziyarete gelen misafirleri en yüksek noktaya kadar çıkartıp indiriyordu.1878 yılında yine Paris sergisinde EDOUX Asansör ile 62.5 metreye yüksekliğe çıkarmayı başardı.1880 yılında bu kez Alman fizikçı ERNER VAN SİEMENS yeni bir buluş ortaya çıkardı. MANNHEİM sergisinde Elektrikten faydalandı. 1889 yılında Pariste açılan bir sergide ünlü fransız Mühendis EİFFEL adını ölümsüzleştirdiği birde asansör kurdu ve insanlar zahmetsiz bu kuleye çıkararak Parisi seyretdirdi..

Çok değil tam 3 yıl sonra Ülkemizde İstanbul'da tarihin saklı olduğu bir kent Altın Boynuz'un büyüleyici güzelliğine bakan otelde (Pera palas), Orient Expres yolcularını ağırlamak için 1892 yılında Fransız Mimar Alxander Valley tarafından inşa edilmiştir.

Beyoğlu'nda ilk elektrik kullanan bina olmakla birlikte, Türkiye'nin en eski elektrikli asansörüde Pera Palas otelinde bulunmaktadır. (1892) Otelin en güzel köşelerinden birini oluşturan asırlık asansör adeta Pera Palas'la bütünleşmiş, yenilerine taş çıkarırcasına günümüze kadar güzelliğini ve ihtişamını koruyarak gelmiştir. 5 kişi (400)kg bir ağırlık taşıyabilen asansörün haftada bir bakımı ve yılda birkezde muayenesi yapılmaktadır. Bir Liftboy'un idare ettiği asansörde şimdiye kadar önemli bir kazanın meydana gelmemesi yüzyıllık asansörün gurur kaynağı olmuştur.

Tam 15 yıl sonra Ülkemizin ve Ege bölgemizin incisi olan İZMİR’de 1907 yılında
 
ASANSÖR DENETİMLERİ BAŞLIYOR. - 5.10.2010
MANİSA'DA ASANSÖR DENETİMLERİ BAŞLIYOR

"Manisa belediye sınırları içindeki binaların asansörlerinin yıllık kontrolleri hakkında işbirliği protokolü" 28.09.2010 tarihinde Manisa Belediyesi Encümen Toplantı Salonunda Manisa Belediyesi, MMO Manisa İl Temsilciliği ve EMO Manisa İl Temsilciliği arasında imzalandı İmza törenine Manisa Belediye Başkanı Cengiz Ergün, MMO Manisa İl Temsilcisi Hakkı Bayraktar ve Odamız Manisa İl Temsilcisi Cemal Akpınar katıldı.
 
Eaysad Avukatı Sn.Serap Demir'in İdari Para Cezaları Hakkında Yazısı - 29.12.2011
ASANSÖR FİRMALARININ DENETİMİ VE UYGULAMADAKİ İDARİ PARA CEZALARI
Asansör firmaları ürettikleri her yeni asansöre CE işaretini iliştirmek ve uygunluk beyanı vermek zorundadır.Yapılan işlemin uygunluğu ,yapılacak piyasa gözetimi ile gerçekleşecektir. 4703 sayılı Kanun ile belirlenen ürünlerin piyasaya arz koşulları “ilgili teknik düzenlemeye uygunluk” ve “güvenli olmak” şeklinde özetlenebilir.
Diğer bir ifadeyle piyasada yer alacak tüm ürünler, Kanun metninde “yetkili kuruluşlar” olarak tanımlanan ilgili kamu kuruluşlarınca hazırlanan düzenlemelere uygun olmak ve güvenli olmak durumundadır. Bu husus, ilk defa 4703 sayılı Kanun ile birlikte tek bir çatı altında ve ortak prensipler çerçevesinde tüm ürünler için düzenlenmektedir.
4703 sayılı Kanun ile hukuki altyapısı kurulan ve ilgili kamu kuruluşlarınca uyumlaştırılarak yürürlüğe girecek olan AB teknik düzenlemelerinin büyük bölümünde uygunluk değerlendirme kuruluşu veya onaylanmış kuruluşa başvurma zorunluluğu getirilmektedir. Bu zorunluluk, ilgili kamu kuruluşları tarafından uyum çalışmaları tamamlandıkça ülkemiz üreticileri için de geçerli hale gelecektir. AB’nin bu yapılanması ile hedeflenen, piyasaya arz edilecek ürünlerin teknik düzenlemelere uygun olup olmadığının öncelikle bağımsız ve tarafsız olan bu kuruluşlarca denetlenmesini sağlamak ve piyasaya güvensiz ürün sunulması ihtimalini mümkün olduğunca en aza indirmektir. Bu Kanunun en önemli amacı, yerli ve ithal ürünler itibarıyla piyasaya arz edilen yeni, eski ve kullanılmış tüm ürünlerin güvenli olmasını sağlamak olduğu için, ilgili bir teknik düzenlemesi bulunmayan ürünlerin güvenliğini sağlamak konusunda dikkate alınacak hususlara da Kanunda yer verilmiştir.
4703 sayılı Kanun devletin yükümlülüklerini şu şekilde belirlemektedir;
1-Öncelikle ürün ile ilgili kamu kuruluşu, söz konusu sektörde üretim yapan üreticilerin, ürünün tüketiciler ve risk altındaki diğer varlıklar açısından azami güvenlik sağlayacak şekilde üretilmesi için uymaları gereken kuralları belirlemektedir.
2-Devletin ikinci yükümlülüğü, halihazırda uygulanmakta olan sistemde ya çok zayıf bir şekilde uygulanan, ya da hiç uygulanmayan ürünün piyasaya arzı öncesi denetiminin, üçüncü taraf uygunluk değerlendirmesi yöntemiyle ihdas edilmesi ve etkinliğinin artırılmasıdır. Aslında, getirilen yeni sistemin kilit noktası da budur. 4703 sayılı Kanunun olanaklı kıldığı sistem ile devlet, ürünün piyasaya arz edilmeden önce etkin bir şekilde denetimini üçüncü taraf değerlendirme kuruluşu olarak nitelendirilen uygunluk değerlendirme kuruluşları/onaylanmış kuruluşlar aracılığı ile yapabilecektir.
3-Nihayet devletin son yükümlülüğü, ürün piyasaya arz edildikten sonra yapacağı gözetim ve denetim faaliyetleridir. 4703 sayılı Kanunun mümkün kıldığı piyasaya arz öncesi denetim yetkisinin üreticiden ve tüketiciden bağımsız üçüncü taraf denetiminin getireceği rahatlama, ilgili kamu kuruluşlarının piyasaya arz sonrası gözetim ve denetim
 
Dünyanın en hızlı asansörü 60 km/s hızında - 3.05.2007
Tayvan’nın Taypey kentindeki 106 katlı bir gökdelenin asansörü dünyanın en hızlısı seçildi. Asansör, 106’ıncı kata 30 saniyede çıkıyor. Guinness Rekorlar Kitabı, asansörün hızını saniyede 17 metre olarak tescilledi. Dünyanın en yüksek gökdeleni olan TFC 101 Tower’daki asansörde, 508 metreye aniden çıkan yolcuların kulaklarının basınçtan rahatsız olmaması için özel bir basınç kotrol sistemi bulunuyor. TFC 101 Tower’da 34’ü çiftli, 61 adet asasör bulunuyor. Gökdelende ayrıca 50 yürüyen merdiven hattı bulunuyor. TFC 101 Tower 31 Aralık 2004 yılında resmi olarak açılacak.

AŞAĞIYA İNİŞ 1 DAKİKA SÜRÜYOR
Dünyanın en hızlı asansörünün 17m/s’lik hızı saatte 60 km’ye denk düşüyor. Dünyanın en hızlı asansörünün yolcu kapasitesi 24 kişi, yük kapasitesi ise bin 600 kg. Rekor denemesi tam kapasite olan 24 kişi ile gerçekleştirildi ve asansörün bu yükten etkilenmediği görüldü. Yukarı çıkıştaki bu hızına karşın asansörün aşağıya inişi 1 dakika sürüyor.

KULAKLAR BASINÇTAN ETKİLENMİYOR
Dünyanın en hızlı asansöründeki basınç kontrol sistemi, kabin içindeki atmosfer basıncını dışı ile hava alışverişi yaptırarak dengeliyor. Asansörde sallanmayı ve titreşimi önleyen bir denge sistemi bulunuyor. Asansörün etrafındaki izolasyon, yolculuk esnasında ortaya çıkan gürültüyü emiyor. Dünyanın ilk en hızlı asansörü Guinness Rekorlar Kitabı’nın 1955 yılı sayısında açıklanmıştı. Dünyanın en hızlısı olarak tescillenen ilk asansör, dakikada 426 metre ya da saatte 25.6 km hıza sahipti. Dünyanın en yüksek gökdeleni ünvanını kazanan Taypey’deki TFC 101 Tower gökdeleni, bu ünvanın önceki sahibi Malezya’nın Kuala Lumpur kentindeki Petronas Towers’tan 50 metre daha yüksek.
(NTVMSNBC)
 
Asansörde kurtarma operasyonuAdana'da küçük bir çocuk bakım yapılan asansörde sıkıştı. - 3.05.2007
23 Nisan 2007

ADANA'da ilköğretim okulu öğrencisi 10 yaşındaki Volkan Kuş, kapıcının bakım yaptığı asansöre habersiz binince ayağı duvarla asansör arasında sıkıştı. Volkan, Cankur ekiplerinin yaptığı operasyonla yaklaşık 20 dakika sonra kurtarıldı.

Olay, Beyazevler Mahallesi 10 sokak 100. Yıl Apartmanı’nda saat 19.00 sıralarında meydana geldi. Aşırı yük taşıdığı için arıza yaptığı belirtilen 7 katlı apartmanın asansörünü bir tamirci gelip onardı. Ardından apartman kapıcısı Arif Yurtsever, asansörü kontrol etmek istedi. 7'nci kata çıkan Yurtsever, asansörün frenini boşaltıp halatla yukarı çekmeye başladı. Bu sırada, polis memuru Şenol ve hemşire Yasemin Kuş çiftinin tek çocuğu olan DSİ İlköğretim Okulu 4'üncü sınıf öğrencisi Volkan Kuş, 1'inci kattaki asansörün kapısını açıp içine girdi. Yurtsever, asansörü yukarı çekerken, Kuş'un ayağı dikkatsizlik sonucu duvarla asansör arasında sıkıştı. Volkan'ın sağ ayağı zemin katın asansör boşluğundan sarkarken, vücudunun kalan kısmı birinci kattaki asansörün içinde kaldı. Kapıcı Arif Yurtsever asansörü yukarı çekmekte zorlanınca, kontrol etmek için indi. Bu sırada Ayağı sıkışan Kuş bağırarak yardım istedi. Volkan'ı asansörde sıkışmış halde gören Yurtsever, hemen polis ekiplerine haber verdi. Bağrışmalar üzerine 3'üncü kattaki evlerinde bulunan Yasemin ve Şahin Kuş çifti, asansörün yanına koştu. Çocuklarını asansörde sıkışmış halde gören Kuş çifti, şoke oldu. Oğluyla konuşup, teselli etmek isteyen anne Yasemin Kuş, gözyaşlarına boğuldu.

Toplanan apartman sakinleri, asansörde sıkışan Volkan Kuş'u bulunduğu yerden çıkarmak istemelerine rağmen başaramadı. Bu arada gelen polis ekipleri, Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı İtfaiye ve Cankur ekiplerine haber verdi. Asansör kabinini demir makasla kesip, yerinden oynatan Cankur ekipleri, uzun çalışma sonunda çocuğu sıkıştığı yerden kurtardı.

Apartmandan kucakta çıkarılan Volkan, sedyeye konulup, ambulansa bindirildi. Bu sırada, anne Yasemin Kuşçu, oğluna süre sarılıp, uzun süre öptü. Volkan, ambulansla Adana Numune Hastanesi'ne götürüldü. Tedavi altına alının Volkan’ın ayak bileğiyle diz kapağı arasında kırık ve ezilme olduğu belirtildi.

Milliyet
 
Asansör hapse düşürdü - 3.05.2007
Mersin’de bir gencin ölümüne yol açan asansör faciasıyla ilgili soruşturma sonunda yönetici, asansör firmasının sahibi ve iki teknisyen tutuklandı....

ALİ ŞEN Mersin DHA

Mersin’de üniversite öğrencisi Gamze Ergün’ün (22) ölümü, kuzeni Hasan Ceylan’ın (19) da yaralanmasıyla sonuçlanan asansör faciası soruşturması sonunda 4 kişi tutuklandı.

Savcılık, asansör faciasıyla ilgili başlattığı soruşturmayı tamamladı. Cumhuriyet Savcısı İsmet Şenli tarafından olay yerinde keşif yapıldı ve ön bilirkişi raporu hazırlandı. Deliller ve ön bilirkişi raporunu değerlendiren nöbetçi savcılık da Ergün ailesinin oturduğu 11’inci Blok Yöneticisi Serpil Bebek ile asansör firması Akelsan’ın sahibi Cumali Akkoca, teknisyenler Özcan Oral ve Erdoğan Kılıç’ı tutuklanma isteğiyle nöbetçi mahkemeye sevk etti. Kazada ihmali olduğu iddia edilen 4 kişi "İhmal sonucu ölüme sebebiyet verme" suçundan tutuklandı.

YILBAŞI’NDA ÜZMÜŞTÜ
Erciyes Üniversitesi Japon Dili Bölümü son sınıf öğrencisi Ergün, yılbaşı gecesi kuzeni Ceylan ile sokağa çıkmak istedi. Oturdukları binanın 6’ncı katından asansöre binen Ergün ile Ceylan, asansörün arızalanıp 5’nci katta kalması sonucu mahsur kaldı. Kuzenlerin cep telefonuyla aradığı ailesi site görevlisine haber verdi. Görevlilerin çağırdığı asansör tamircileri Kılıç ve Oral, asansörü 6’ncı kata geri çekmeye başladı. Bu sırada çelik halat koptu ve asansör yaklaşık 20 metreden boşluğa çakıldı. Ağır yaralanan iki kuzenden Ergün kaldırıldığı hastanede yeni yılın ilk saatlerinde yaşamını yitirdi.
Alınıtıdır.
 
Konya da, Asansör Boşluğuna Düşen Bisikletçiler Yarışa Katılamayacak - 3.05.2007
Bisiklet yarışına katılmak için Konya'ya gelen 2 genç bisikletçi bindikleri asansörün halatının kopması nedeniyle asansör boşluğuna düşerek yaralandı.

Bisiklet yarışına katılmak için Konya'ya gelen 2 genç bisikletçi bindikleri asansörün halatının kopması nedeniyle asansör boşluğuna düşerek yaralandı.

Edinilen bilgiye göre olay Konya Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Misafirhanesinde gerçekleşti. Spor müdürlüğü tarafından düzenlenen " Meram yol yarışları" etkinliğine katılmak için Konya'ya gelen 2 bisikletçi asansör boşluğuna düşerek yaralandı.

Alınıtıdır.
Cihan Haber Ajansı
 
Asansör Boşluğuna Düşen İşçi Yaralandı. - 3.05.2007
Bursa'da, Çalıştığı İnşaatın 3. Katında Dengesini Kaybedip Asansör Boşluğuna Düşen Bir İşçi Yaralandı.

Edinilen bilgiye göre, merkez Nilüfer ilçesine bağlı Beşevler Mahallesi Yıldırım Caddesi üzerindeki bir inşaatın 3. katında sıva yapan İdris Kerey (22), dengesini kaybedip asansör boşluğundan aşağıya düştü. Ağır yaralanan işçi, 112 ambulansıyla Şevket Yılmaz Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı.

Polis, olayla alakalı soruşturma başlattı.

Alıntıdır.
İhlas Haber Ajansı
 
TSE'nin Onaylanmış Kuruluş Olarak Görevlendirilmesine Dair Tebliğ - 29.12.2011
31 Ocak 2007 ÇARŞAMBA Resmî Gazete Sayı : 26420

TEBLİĞ

Sanayi ve Ticaret Bakanlığından:

TÜRK STANDARDLARI ENSTİTÜSÜNÜN ONAYLANMIŞ KURULUŞ
OLARAK GÖREVLENDİRİLMESİNE DAİR TEBLİĞ
(TEBLİĞ NO: SGM 2007/1)

MADDE 1 – (1) Avrupa Komisyonu tarafından 1783 kimlik kayıt numarası tahsis edilmiş olan Türk Standartları Enstitüsü (TSE) Necatibey Cad. No:112 Bakanlıklar/ANKARA, "Asansör Yönetmeliği"nde yer alan D, H ve E Modülleri kapsamında Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından Onaylanmış Kuruluş olarak görevlendirilmiştir.

MADDE 2 – (1) TSE’nin Bakanlığımız veya ilgili kamu kuruluşları tarafından diğer Yeni Yaklaşım Mevzuatına istinaden gerçekleştirilecek olası Onaylanmış Kuruluş görevlendirmelerinin resmi duyuruları Dış Ticaret Müsteşarlığı’nın http://www.dtm.gov.tr/dts/ABTeknik/abteknik.htm adresinden takip edilebilecektir.

MADDE 3 – (1) Bu Tebliğ yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 4 – (1) Bu Tebliğ hükümlerini Sanayi ve Ticaret Bakanı yürütür.

 
CE İşareti Nedir? - 29.12.2011
Avrupa içinde her çeşit ürünün serbest dolaşımı ve büyük bir iş pazarın kurulması için ticarette teknik engellerin kaldırılmasi gerekmektedir. "Yeni Yaklaşım" olarak adlandırılan emniyet, sağlık, çevre ve tüketiciyi korumaya yönelik hazırlanan sisteme göre yürürlüğe giren direktifler kullanılmaktadır. Bu direktiflerde belirtilen koşullara uyulması yasalarla zorunlu kılınmıştır. AB’ne üye ülkeler, bu direktifleri genellikle iki yıllık geçiş süresinde ulusal yasaları konumuna getirmekle yükümlüdürler.

Bu güne dek 19 yeni yaklaşım direktifi yürürlüğe girmiştir. Üreticiler bu direktiflere uygunluğu, ürünlerine iliştirdikleri "CE İşareti" ile ispatlarlar. Ürünün tüm özellikleri, teknik çizimleri, uygulanan Standartlar v.b. konuları içeren bilgileri de hazırladıkları "Teknik Dosya"larda belirtirler.

Ancak ürünleri için onaylanmış direktifin bulunmaması durumunda ulusal yasaları uygulayabilirler. Bu durumda bir üye ülke, diğer bir ülkenin kendi yasalarına uygun olarak ürettiği ürünlerin ithalatına izin vermek zorundadır. Bu da "Karşılıklı Tanınma İlkesi" olarak bilinmektedir.

CE İşareti İçin Standart Uygulamak Zorunlu mudur?
CE İşaretinin ürüne iliştirilebilmesi için standart kullanımı zorunlu değildir. Direktiflerde belirtilen koşullar, başka yöntemlerle de sağlanabilir. Ancak, bu yöntemlerin EN (Avrupa) Standartlarına uygunluğunun incelenmesi zorlu bir süreci gerektireceğinden, standartlara uygun üretim yapmak, üreticinin işini kolaylaştıracaktır. Kısacası AB Direktifleri, ürünlerin nelere uyması gerektiğini, EN Standartları ise bu uygunluğun nasıl elde edilebileceğini içerir. (Sözü edilen EN 29000 Standartlarının eşdeğeri TS-ISO 9000 Standartlarıdır).

CE İşaretini Kim Verir? Onaylanmış Kuruluş Nedir?
CE İşareti yetkili bir kuruluş tarafından verilmez. Üretici ürününe kendisi iliştirir. Eğer ürünü risksiz ise, ürünün temel gereklere uygunluğunu kendisi beyan edebilir. Burada, üreticinin bu büyük sorumluluğu, güven ilkesini sarsmayacak şekilde taşıması gerekir. AB mahkemelerinde uygunluğu beyan edilip, temel gerekleri sağlamadığı belirlenen ve piyasadan taplatılan ürünlerle ilgili, üreticiye uygulanacak cezai yükümlülüklere ilişkin pek çok davanın sürdüğü bilinmektedir.

Ürünü riskli ise; ürünün temel gereklere uygunluğunun incelenmesi, onaylama yöntemiyle yapılır. Ürünün, risk derecesine bağlı olarak, ilgili Bakanlık tarafından yetkilendirilmiş ve AB’nde resmi olarak tanınan bir Onaylanmış Kuruluş (Notified Body) tarafından incelenmesi ve gerekli testlerin yapılarak bu kuruluş tarafından onaylanması gerekir. Bir üretici kendi ülkesi ya da başka bir üye ülkedeki resmi tanınırlılığı olan herhangi bir Onaylanmış Kuruluşu seçebilir.

AB ülkelerinde CE İşareti bulunmayan riskli bir ürünü, bir üye ülke üreticisi kendi ülkesinde kullanamaz. Bunun güvencesi, üye ülkenin ilgili Bakanlığının kontrolündedir.

Onaylanmış Kuruluşların yasal olarak yetkilendirilmiş olması (akredite edilmesi) gerekir. Bu kuruluşlar belirli uygunluk incelem
 
...:: Anket ::..
Firmanızın Karşılaştığı Sorunlar Kapsamında; Derneğimizin Bu Dönem Hangi Konuyu Ele Almasını İstersiniz?
Bakım-Montaj Personel İstihdamı
Ürünlerin Piyasa Denetimi Konusunda Yetersizliği
Haksız Rekabetin Önlenmesi
Üyelerimiz Arası Yaşanan Haksız Rekabet
Onaylanmış Kuruluşlar ile Yaşanan Sorunlar
Sosyal Sorumluluk Projeleri
Yönetmeliklerin İlgili İdare Tarafından Uygulanması
Bakım Fiyatlarının Belirlenmesi

Sonuçlar
Diğer Anketler
 
..:: Güncel ::..
EAYSAD ÜYE FİRMALARIMIZ
ARSER ASANSÖR
ARLİFT ASANSÖR
ÖZCAN ASANSÖR
NORM ASANSÖR
DASDELTA ASANSÖR
VTG ASANSÖR
ASTOR ASANSÖR
BASANİ ASANSÖR
ELGES ASANSÖR
ACE ASANSÖR
EKOL ASANSÖR
OMAS MÜHENDİSLİK ASANSÖR
ÖZŞAN ASANSÖR
ABAŞ ASANSÖR
ADA ASANSÖR
UNITE ASANSÖR
İZMİR PAMUKKALE ASANSÖR
RST ELEKTRONİK ASANSÖR
AGSAN ASANSÖR
VERTİME ASANSÖR
ELKO ASANSÖR
SAVAŞÇI ASANSÖR
SÜMERLİF ASANSÖR
FERKA ASANSÖR
AÇILIM ASANSÖR
AGORA ASANSÖR
ÇÖZÜM ASANSÖR
E-ASANSÖR
EFE ASANSÖR
EGESER ASANSÖR
HAUSMAN ASANSÖR
ERGÜL ASANSÖR
TEKNOLİFT MEKATRONİK ASANSÖR
GÖKHAN TÜMER ASANSÖR
ÖNCÜ ARAYAN ASANSÖR
SEM KAPI ASANSÖR
İZGİ ASANSÖRLERİ
YALILİFT ASANSÖR
EGE PROLİFT ASANSÖR
HİCAS ASANSÖR
AYLİFT ASANSÖR
HMO ASANSÖR
SNK İNŞAAT ASANSÖR
SİSTEM MÜHENDİSLİK
ORTİM ASANSÖR
ARSLAN ASANSÖR
ABT ASANSÖR
TEZAY ASANSÖR
TEKİNAS ASANSÖR
EGECAN ASANSÖR
LCT ASANSÖR
İZEGE ASANSÖR
SKY ELEVATÖR
KRC EGE ASANSÖR
İMKA ASANSÖR
GÜRALP VİNÇ
EGE ASRONİK
LUCA ASANSÖR
LİFTUP ASANSÖR
AYCLİFT ASANSÖR
MONOLİFT ASANSÖR
NURTEN DÜNDAR ASANSÖR
ACLASS ASANSÖR
KNGLİFT ASANSÖR
YAPILİFT MİMARLIK
ONURSAL ÜYELERİMİZ
COŞKUN İPEK(rAHMETLİ)
ALTAN OR
YÜKSEL GÜL
SEYDİ AKTAŞ
HALİL TOKOĞLU
BEKİR SELVAN
-
-
 
..:: Duyurular ::..


Üyelerimizin Dikkatine !!
Aidat veya Bağış için Derneğimize ait Hesap Bilgilerimiz;
Hesap adı: Ege Asansor ve Yürüyen Merdiven Sanayicileri Derneği
Banka adı: İş Bankası – Alsancak Şubesi
Hesap No : 3401- 1392907
IBAN: TR810006400000134011392907

Açıklamaya Firma/Kişi adı Aidat veya bağış eklemeyi unutmayınız.

 
 
 
 
 
 
 
  
 
Sitemizi en iyi 1024*768 çözünürlükte görüntüleyebilirsiniz. Eaysad ©
Kodlama, © Demka Bilişim